Ливерпул го проширува капацитетот на „Енфилд Роуд“

Од:

Англискиот фудбалски прволигаш Ливерпул најави дека идната недела ќе почнат градежни работи на зголемување на капацитетот на стадионот „Енфилд Роуд“, кој наскоро би требало да има капацитет од 61.000 гледачи, што ќе биде за 7.000 повеќе отколку досега.

dobivaj vesti na viber

„Енфилд“ со тоа би требало да стане трет најголем стадион во Премиер лигата, по „Олд Трафорд“ на Манчестер јунајтед и „Хотспар“ на Тотенхем.

Ливерпул оваа пролет доби дозвола од градскиот совет и станарите во соседството на „Енфилд“ за извршување на градежни работи.

Според најавите, „Енфилд“ ќе биде подготвен да прими 61.000 гледачи од сезоната 2023/24.

Би можело да ве интересира

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери

Легендарниот Тафарел тренер на голманите во Ливерпул

А1он