Литванија го прогласи Жалгирис за шампион

Од:

Кошаркарската лига на Литванија (ЛКЛ) одлучи да ја прекине сезоната и за нов првак на земјата е прогласен тимот на Жалгирис, кој моментно е лидер на табелата.

– Очекуваме целосно разбирање и поддршка од навивачите, спортската заедница и нашите партнери. Оваа одлука ќе има долгорочни последици по клубовите и лигата, но здравјето и животите се главни вредности, па моравме да донесеме одлука која е најбезбедна за кошаркарите и за општеството, се наведува во соопштението на ЛКЛ.

Жалгирис до моментот на прекин на шампионатот беше убедлив лидер со 22 победи и само два пораза.

Би можело да ве интересира

Шпанија со проверени кошаркари гостува во Скопје

Ана Ололовска

Кошаркарките се комплетираа пред стартот на евроквалификациите

А1он

Миротиќ играч на месецот во кошаркарската Евролига

А1он

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска