Лина Ѓорческа поразена во финалето на турнирот во Тунис

Од:

Најдобрата македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да го освои турнирот во Тунис што се играше за награден фонд од 60.000 долари.

Ѓорческа во финалниот меч загуби во два (2:0) сета од Холанѓанката, Ришел Хогенкамп,инаку трета носителка на овој турнир со 7:5 и 6:4 во гемови.

Сепак за Ѓорческа ова е најголем успех со самиот пласман во финалето. Таа досега имаше настапи во финале само на турнири со награден фонд од 25.000 и 10.000 долари.

Со пласманот во финалето таа ќе освои 48 нови поени и ќе има скок на новата ВТА листата која ќе биде објавена утре, а во пресрет на нејзиниот настап на Грен слем турнирот во Париз „Ролан Гарос“

Би можело да ве интересира

Ѓорческа напредуваше едно место на ВТА листата

Наум Локоски

Ѓорческа ја мина првата пречка на фјучрсот во Франција

Наум Локоски

Ѓорческа против првиот носител во квалификациите на Вимблдон

Наум Локоски

Ѓорческа елиминирана во првото коло од квалификациите на Ролан Гарос

Наум Локоски

Ѓорческа се пласира во полуфиналето на турнирот во Рим

Наум Локоски

Ѓорческа без загубен гем се избори за четвртфиналето

Наум Локоски