Лига на Нации: Реми на Македонија со Грузија

Од:

Репрезентацијата на Македонија одигра нерешено 1:1 (0:0) со селекцијата на Грузија на арената „Тодор Проевски“ во Скопје, во рамки на четвртото коло од Лигата на нации.

Во првите 45 минути немаше поголеми возбудувања на терено а и двете репрезентации ниту еднаш не ја погодија рамката од противничкиот гол.

Вториот дел започна поактивно, но Македонија остана со играч помалку во 67. минута откако по една гостинска контра, Столе Димитриевски истрча да ја расчисти опасноста, играше со рака и заработи црвен картон. Меѓу стативите застана Шишковски, а Несторовски излезе од игра, со што беше ослабнат нападот.

Водството за гостите стигна по нецели десет минути, откако Кварацхелија со силен удар ја затресе мрежата на „жолто-црвените“.

Сепак нашите фудбалери не се предаваа, а во судиското надополнување Македонија доби пенал откако Зајков беше фаулиран во шеснаесетникот. Одговорноста ја презеде крилото на Лидс, Алиоски кој успешно реализираше за конечни 1:1.

Македонија по овој меч остана на првото место на табелата во групата 2 заедно со Грузија на две кола до крајот.

На 12 ноември двете репрезентации повторно ќе се сретнат во најважниот натпревар за македонскиот фудбал, откако ќе играат финале за пласман на Европското првенство 2021 година.

Би можело да ве интересира

Македонија ЃП профитираше од ремито на Шкендија и Шкупи

Катерина Павлова-Николовска

Јовиќ на мечот против Русија постигна исто колку во Реал за една и пол година

Ана Ололовска

ВИДЕО: Македонија загуби од Ерменија на Кипар и останува во Лигата Ц

Катерина Павлова-Николовска

Феран Торес по хет-трикот против Германија: Не можам да изразам колку сум среќен

Ана Ололовска

Ангеловски најави игра на победа против Ерменија

Ана Ололовска

Лев по дебаклот во Севиља: На вистинскиот пат сме

Ана Ололовска