Лига Европа: Задоволство во Еурофарм Пелистер од освоениот бод во Лисабон

Од:

Тренерот на македонскиот ракометен вицешампион Еурофарм Пелистер, Жељко Бабиќ, изрази задоволство од освоениот бод (27:27) на гостувањето кај Спортинг во Лисабон во рамки на групната фаза во Лига Европа, иако битолскиот клуб во текот на целиот натпревар имаше константно водство, кое го испушти во самиот финиш.

dobivaj vesti na viber

– Беше многу важно да не загубиме. Задоволен сум и сакам да им се заблагодарам на ракометарите. Се бореа за секоја топка и за секоја позиција. Игравме многу важен натпревар за двете екипи. Веќе четири натпревари сме без пораз и тоа многу ни значи за нашата ментална сила. Групата е многу израмнета и треба да бидеме подготвени на драматични натпревари до крај. Треба да бидеме храбри и интелигентни. Целта ни е да биеме меѓу четирите најдобри екипи во групата и да продолжиме со играње на елиминациона натпревари, изјави стратегот на Еурофарм Пелистер.

Задоволство од освоениот бод изрази и капитенот на битолскиот тим, Јосип Периќ

– Ова беше физички многу тежок натпревар. Спортинг Лисабон има одлична одбрана и добро се подготвивме за неа. На крајот можеше секако да заврши, па мислам дека исходот по бод за двете екипи е реален и заслужен, изјави Периќ.

По пет одиграни кола во рамки на групата Д, екипата на Еурофарм Пелистер е третопласирана со шест бодови, еден помалку од лидерот Ним и второпласираниот Спортинг.

Во следното коло, македонскиот тим е домаќин на Спортинг во реваншот на 7 декември во Битола.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер го претстави пикерот Васиљев: Дојдов во Битола да освојувам трофеи

Вилсон Дејвис: Ривалството меѓу Пелистер и Вардар може да се спореди со Порто – Бенфика

Вардар не го дава ракометниот трон на Македонија

Катерина Павлова-Николовска

ЕХФ Лига Европа: РК Еурофарм Пелистер посилен од Спортинг-Лисабон

Ана Ололовска

Ојлески: Против Татабања очекувам тежок натпревар

Ана Ололовска

Бабиќ: Завршивме голема работа

Ана Ололовска