Лига 1 може да продолжи во средината на јуни

Од:

Претседателот на синдикатот на Лига 1, Бернардо Кајацо верува дека францускиот шампионат ќе продолжи не порано од 15 јуни.

– Неопходно е да се заврши првенството по секоја цена, дури и ако тоа значи негов крај во јули-август, а потоа да почне следната сезона. Сите клубови губат околу 250 милиони евра месечно и не можеме да играме сè додека не се промени ситуацијата. Тоа ќе биде јули или август, во најдобар случај на 15 јуни, прогнозира Кајацо.

Според него, без владина помош, шест професионални клубови ќе банкротираат во рок од шест месеци.

-Најдобрите пет лиги во Европа веќе загубија четири милијарди евра, а францускиот шампионат – 500-600 милиони, додаде Кајацо.

Би можело да ве интересира

Шефот на Лион повторно изрази незадоволство од прекинувањето на Лига 1

Ана Ололовска

Бенасер се согласи на договор со ПСЖ

Ана Ололовска

Ди Марија има несоница и депресија поради паузата во сезоната

Ана Ололовска

ПСЖ потпиша договор со Икарди до 2024 година

Ана Ололовска

Депај се опорави од повредата на коленото и ќе започне со тренинзи за една недела

Ана Ололовска

ПСЖ понуди 60 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Ана Ололовска