Лидс на Алиоски се врати во Премиер лигата по 16 години

Од:

Тимот на Лидс Јунајтед, каде настапува македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски, обезбеди место во англиската Премиер лига за следната сезона. Ова стана извесно по вечерашниот пораз на Вест Бромвич Албион од Хадерсфилд со 2:1.

Лидс се враќа во елитата на англискиот фудбал по 16-годишна пауза.

ВБА загуби во 45. коло од Чемпионшип и остана на второто место со 82 бода, без можност да го стигне Лидс кој има 87 поени на 44 натпревари.

Теоретски, Брентфорд сепак може да го стори тоа (81 бод на 44 натпревари), но во секој случај, двете најсилни шампионски екипи ќе добијат директен билет во Премиер лигата.

Лидс Јунајтед е трикратен шампион на Англија, победник на Купот на земјата и Лига купот, двократен победник на Суперкупот на Англија. Тимот исто така двапати го освои Купот на Саемските градови, беше финалист Купот на УЕФА и на Купот на европските шампиони, а во Лигата на шампионите стигна до полуфиналето

Би можело да ве интересира

ФИФА може да ја укине забраната за бразилските играчи на следните натпревари во Премиер лигата

А1он

Санто прогласен за најдобар тренер во Премиер лигата за август

А1он

Венгер очекува Халанд да се пресели во клуб од Премиер лигата во наредните години

А1он

Шеснаесет нови случаи на коронавирус во Премиер лигата

А1он

Погба стана седмиот играч во историјата на Премиер лигата со четири асистенции на еден натпревар

Алиоски промовиран во ново засилување на Ал-Ахли