Левандовски прогласен за најдобар играч на Светското клупско првенство

Од:

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски е прогласен за најдобар играч на Светското првенство во клубот во Катар, објави утрово ФИФА.

Во финалето, Баерн синоќа го победи мексиканскиот Тигрес со 1: 0. Бенџамин Павар го постигна единствениот гол по асистенција на Левандовски.

Во полуфиналето против Ал-Ахли (2: 0), полскиот фудбалер постигна два гола.

Триесет и двегодишниот Левандовски ја доби „Златната топка“ на турнирот.

Сребрената топка му беше дадена на напаѓачот на Тигрес, Андре-Пјер Гињак, додека бронзената, на дефанзивецот на Баерн, Џошуа Кимих.

Би можело да ве интересира

На Барселона не и се допаѓа начинот на кој УЕФА и ФИФА ги делат приходите

Ана Ололовска

Инфантино: ФИФА не прифаќа Супер лига, клубовите ќе сносат последици

Ана Ололовска

Македонската репрезентација напредуваше три места на рангирањето на ФИФА

Жарко Настоски

Левандовски се повреди, ќе паузира еден месец

Жарко Настоски

ФИФА му изрече нова суспензија на Сеп Блатер

ФИФА очекува над шест милијарди долари приход до Мундијалот во Катар

Ана Ололовска