Левандовски и Мбапе против СП на секои две години

Од:

Напаѓачот на Баерн и Полска, Роберт Левандовски се спротивстави на идејата Светското фудбалско првенство да се одржува на секои две години.

Јас не сум љубител на оваа идеја. Веќе имаме многу натпревари, премногу тешки недели. Треба да размислите за иднината. Нивото на игра ќе падне бидејќи на играчите им е потребен одмор. Мислам дека нема да биде возможно Светското првенство да се одржува на секои две години, рече Левандовски на меѓународната спортска конференција во Дубаи.
Фудбалерот на Баерн беше поддржан од напаѓачот на Пари Сен-Жермен и француски репрезентативец Килијан Мбапе, кој исто така учествува на конференцијата:

„Се согласувам со Роберт. Мора да размислуваме за квалитетот на фудбалот и да го почитуваме здравјето на играчите“.

Челниците на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) инсистираат на Мундијали на секои две години, прдлог којшто предизвика голем број негативни реакции кај најдобрите европски и јужноамерикански фудбалери.

Би можело да ве интересира

Мбапе: Титула од ЛШ со ПСЖ ќе значи многу повеќе

Галтие инсистира: Мбапе и Нејмар соработуваат фантастично

Мбапе во врска со трансродова манекенка: Беше машко до 16 година

Предраг Петровиќ

Левандовски се врати во Минхен за да се збогува со соиграчите од Баерн

Гвардиола: Левандовски не беше „срцето“ на Баерн

17-годишник ќе ја наследи „деветката“ на Левандовски