Левандовски: Гвардиола ме научи да гледам на фудбалот поинаку

Од:

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски зборуваше за тоа како бил под влијание на работата со тренерот Пеп Гвардиола.

– Тој ме научи да гледам на фудбалот поинаку. Ми укажа на движењата и тактиките, како да ги користам. По работата со Гвардиола, размислувам поинаку во фудбалот, бидејќи играта ја гледам од поинаков агол. Разбирам кој греши, кој игра подобро, како да се биде чекор пред противникот. Разговаравме, тој често ми објаснуваше тактика. Еднаш ми рече: „Не можам да ти помогнам да станеш посилен како напаѓач, затоа што веќе си добар, но можам да му помогнам на тимот да ја внесе топката во казнениот простор, и таму веќе знаеш што да правиш, рече Левандовски.

Гвардиола го предводеше Баерн Минхен од 203 до 2016 година, а потоа замина во Манчестер сити каде е актуелен тренер. Негов прв тим во кариерата му е Барселона (2008-2012).

Би можело да ве интересира

Флик, Гвардиола, Манчини и Тухел претенденти за наградата тренер на годината според ФИФА

А1он

Левандовски втор пат по ред прогласен за играч на годината според „Тутоспорт“

А1он

Левандовски прогласен за играч на неделата во Лигата на шампионите на УЕФА

А1он

Гвардиола: Натпреварот против Бриж е многу поважен отколку против Јунајтед, има многу натпревари во Премиер лигата, во Лигата на шампионите – само шест

А1он

Полската фудбалска федерација стравува дека Златната топка ќе ја освои Меси, а не Левандовски

Ана Ололовска

Гвардиола и Анчелоти дел од аферата „Пандора документи“