Левандовски е прогласен за играч на годината во Германија

Од:

Фудбалерот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски ја освои титулата играч на годината во Германија.

Анкетата ја спроведе „Кикер“ меѓу членовите на Здружението на германски спортски новинари.

Левандовски оваа сезона постигна 49 гола во 38 настапи во Бундеслигата и Лигата на шампионите. Полјакот се опиша себеси како „достоен за Златната топка“, но магазинот „Франс Фудбал“ оваа година ја откажа церемонијата на доделување на трофејот.

Во гласањето, Левандовски доби 276 поени, односно пет пати повеќе од најблискиот конкурент и негов соиграч од Баерн, Томас Милер кој доби 54.

Би можело да ве интересира

Милер е првиот фудбалер во Бундеслигата со 150 асистенции

Ана Ололовска

Левандовски влезе во најдобрите 25 стрелци во историјата на репрезентативниот фудбал

Ана Ололовска

Левандовски стана магистер по физичко образование

Ана Ололовска

Флик: Левандовски е апсолутен стрелец

Ана Ололовска

„Покер“ на Левандовски во победата на Баерн над Херта

Ана Ололовска

Баерн договори и централен напаѓач, но тоа не застанува тука

Ана Ололовска