Лев именуваше шест европски селекции подобри од Германија

Од:

Селекторот на германската фудбалска репрезентација Јоаким Лев не го смета неговиот тим за фаворит на Европското првенство 2020 година.

– Репрезентации како Англија, Франција, Шпанија, Италија, Белгија и Холандија се подобри од нас. Тие веќе искусија преоден период помеѓу генерациите. Не сметам дека сме фаворити за триумф на Европското првенство, изјави Лев.

Тој им оддаде признание на своите избраници за избореното учество на ЕУРО 2020.

– Моравме да направиме многу промени, бидејќи повеќе од десет луѓе беа повредени. И покрај ова, ние сепак квалификувавме, нагласи предводникот на „панцирите“.

Германија на едно коло пред крајот во Ц-групата е прва на табелата со 18 бода, пред Холандија која има 16. Следуваат Северна Ирска со 13, Белорусија со 4 и Естонија со 1 бод.

Би можело да ве интересира

Барселона по 43. пат го освои Гампер купот

Ана Ололовска

Тијаго се збогува со Баерн: Ова е најтешката одлука во мојата кариера

Ана Ололовска

Румениге го потврди заминувањето на Тијаго Алкантара во Ливерпул

Ана Ололовска

Натпревар од пониска лига во Германија заврши 37:0, сето тоа поради социјално дистанцирање

Ана Ололовска

Коман ќе го пропушти мечот со Шалке поради контакт со заразен со коронавирус

Ана Ололовска

Левандовски прогласен за најдобар играч на Баерн во сезоната 2019/20

Ана Ололовска