Ленард трет на вечната листа стрелци во една серија од НБА плејоф

Од:

Кошаркарот на Торонто, Кави Ленард, постигна 41 поен ноќеска на седмиот меч од 1/4 финалето на НБА плејофот против Филаделфија (92:90). На седум натпревари против Филаделфија, 27-годишниот кошаркар постигна 243 поени и се искачи на третото место во историјата на НБА, во однос на бројот на бодови на една плејоф серија.

Во оваа статистичка категорија водечки е легендарниот Карим Абдул-Џабар, кој постигна 260 поени за Лос Анџелес лејкерс во седум натпревари од полуфиналето на конференцијата со Голден Стејт.

На втората позиција е според многумина најдобриот играч во историјата на кошарката, Мајкл Џордан кој за Чикаго има дадено 246 поени на шест натпревари во финалето против Феникс.

Би можело да ве интересира

Ниту трипл-дабл ефектот на Леброн не им помогна на Лејкерс на гостувањето кај Атланта

Трипл-дабл на Леброн во триумфот над Бостон