Леклер: Не сум прв пилот на Ферари

Од:

Иако во последно време бележи подобри резултати од клупскиот колега Себастијан Фетел, младиот пилот на Ферари, Шарл Леклер, вели дека не е главен возач во италијанскиот тим во Формула 1.

Леклер кој победи на трките во Белгија и Италија, тврди дека ништо не е променето во односите во тимот и неговиот статус во „црното коњче“.

– Не се чувствувам како прв пилот во тимот. Не знам како ви изгледа од надвор, но внатре во тимот, сè е избалансирано. Имаше ситуации кога му помагав на Себастијан, некогаш тој ми помагаше мене. Само така тимот може да оди напред. Ако имап пилот кој е егоист и се интересира само за себе, тоа не е добро“ – изјави Леклер.

Би можело да ве интересира

Во Формула 1 може да се заменат квалификациите со куси трки

Ана Ололовска

Рено останува во Формула 1

А1он

Гран при на Холандија нема да се одржи во 2020 година

Ана Ололовска

Браун: Формула 1 беше во одлична состојба пред шест месеци и за шест месеци сe ќе биде добро

А1он

Ботас преговара со Рено?

Ана Ололовска

Хамилтон ветува дека ќе се врати посилен после паузата

А1он