Леклер: Не сум прв пилот на Ферари

Од:

Иако во последно време бележи подобри резултати од клупскиот колега Себастијан Фетел, младиот пилот на Ферари, Шарл Леклер, вели дека не е главен возач во италијанскиот тим во Формула 1.

Леклер кој победи на трките во Белгија и Италија, тврди дека ништо не е променето во односите во тимот и неговиот статус во „црното коњче“.

– Не се чувствувам како прв пилот во тимот. Не знам како ви изгледа од надвор, но внатре во тимот, сè е избалансирано. Имаше ситуации кога му помагав на Себастијан, некогаш тој ми помагаше мене. Само така тимот може да оди напред. Ако имап пилот кој е егоист и се интересира само за себе, тоа не е добро“ – изјави Леклер.

Би можело да ве интересира

Верстапен брзо ќе одлучи дали ќе остане во Ред Бул

Алфа Ромео може да го напушти Ф1

Моторот на Ферари да биде проверен, бараат тимовите од Ф1

Ана Ололовска

Мекларен не е задоволен од тоа колку ги пуштаат на телевизија

Ирвајн: Леклер е побрз од Верстапен

Леклер: Среќен сум што имам клупски колега како Фетел