Леклер го менува Раиконен во Ферари

Од:

Веста од Формула 1, која се очекуваше и која сите знаеја, веќе е факт: Шарл Леклер го менува ветеранот Кими Раиконен во Ферари. Ова беше објавено од страна на „Скудерија“ откако прецизираа дека Финецот заминува по крајот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

Светскиот шампион за 2007 година, сепак, нема да си замине од Формула 1, откако ќе го заземе местото на младиот пилот во Заубер, каде Французинот го покажа својот талент во оваа година.

Договорот на Кими е за две сезони, па така тој ќе се врати во тимот каде што ја започна својата кариера. Договорот на Леклер е само за 2019 година.

– Соновите се остваруваат. Ќе возам за Ферари во Формула 1 во 2019 година. Секогаш ќе бидам благодарен на тимот за можноста што ја добивам, напиша младиот пилот на Твитер.

Неговото доаѓање во тимот од Маранело може да се дефинира како историско, бидејќи досега Ферари не се обложувал на млади и неискусни пилоти во својот тим.

Во исто време Кими има солидна година, иако повторно е во сенката на Себастијан Фетел и ќе биде интересно во преостанатите трки какво ќе биде неговото однесување на патеката и колку ќе му помага на Германецот во битката за титулата со Луис Хамилтон.

Би можело да ве интересира

Волф: Ред бул веќе неколку месеци е под истрага за пречекорување на буџетот

Шарл Леклер до пол – позиција на Монца

Албон итно опериран, Ник де Врис ќе дебитира за Вилијамс

„Газење“ во Спа! Ферстапен од 14. место до супериорна победа

Ферстапен ја освои пол-позицијата, а ќе стартува од 15 место

Ферстапен и Норис бараат Белгиското ГП да остане на календарот