Лејкерс, Никс и Маверикс го следат Кемба Вокер

Од:

Кемба Вокер ќе биде слободен агент на 1 јули, а на хоризонтот се појавуваат три екипи, кои се заинтересирани сериозно за неговите услуги. Бекот се наметна како вистински лидер на Шарлот уште откако Хорнетс го избраа под број 9 во Драфтот во 2011 година, а сезоната 2018/2019 беше најсилна за него во НБА – 25.6 поени, 5.9 асистенции, 4.4 скока и 1.2 украдени топки во просек на натпревар.

„ЕСПН“ објави дека Лос Анџелес Лејкерс, Њујорк Никс и Далас Маверикс го следат одблизу Вокер, кој има различни опции пред себе. Ако одлучи да ја напушти Северна Каролина, тој ќе може да потпише четиригодишен договор вреден 140.6 милиони долари, но ако остане лојален на Хорнетс, ќе може да заработи неверојатни 221.3 милиони во рамките на пет сезони со т.н. супер максимален договор.

Кемба се најде во третиот најдобар тим на неодамна завршената кампања и токму тоа е причината „стршлените“ да можат да му понудат таква висока сума, а ако тоа не се случеше, тоа сегашниот тим ќе можеше да понуди пониска понуда -189.7 милиони повторно пет години.

Плејмејкерот висок 185 сантиметри е трикратен учесник во Натпреварот на ѕвездата, а во 2017 и 2018 година ја освои наградата за спортсмен, доделувана секоја година во НБА. За вкупно 605 меча за Хорнетс во регуларната сезона, просечните индикатори на Кемба се 19,8 поени, 5,5 асистенции, 3,8 скока и 1,3 топки.

Би можело да ве интересира

Лејкерс се насочуваат кон Двајт Хауард по повредата на Казнс

САД изгубија уште еден играч на Светското

Уште еден играч се повлече од репрезентацијата на САД

Официјално: Кинез ги купи Бруклин Нетс за рекордна сума

Лејкерси во паника: Казинс го повреди коленото

Џабар: Леброн нема што да докажува