Лејкерс ја прекинаа серијата од пет последователни порази по триумф над „биковите“

Од:

Тимот на Л.А. Лејкерс го надигра како гостин Чикаго Булс со 123:107 во средба од регуларната сезона на НБА. Домаќините го почнаа одлично дуелот и поведоа со 34:16 по крајот на првата четвртина, која беше и најнеефикасна за „езерџиите“ од почетокот на кампањата.

Во втората сепак избраниците на Лук Волтон се разбудија и беа поубедливи – 39:26, за да се доближат на одморот на пет поени од противникот.

По паузата, предводени од најголемата ѕвезда Леброн Џејмс, Ел Еј постигна 43 поени, а тоа во голема мера го навести и крајниот победник во средбата. До крајот, немаше нови пресврти, и така Лејкерс ја прекинаа серијата од пет последователни порази во лигата.

За „езерџиите“ најпрецизен беше Џејмс, кој заврши со „дабл-дабл“ – 36 поени и 10 скока. Кентаурус Колдвел-Поуп и Кајл Кузма додадоа соодветно 24 и 21 за успехот.

За домаќините од Илиноис, Робин Лопез постигна 20, а Ото Портер-Џуниор 19, но тие се покажаа крајно недоволни за тимот на Чикаго.

„Биковите“ ја заземаат 13-тата позиција во Источната конференција и веќе ги загубија шансите за влез во плеј-офот, додека ,„езерџиите“ се 11-ти на Запад. Во следните дуели „Булс“ гостуваат на градскиот ривал на Лејкерс – Клиперс, додека Леброн и компанија патуваат до Канада за посета на Торонто.

Резултати од НБА

Индијана – Њујорк – 103: 98
Филаделфија – Кливленд – 106: 99
Чикаго – Лос Анџелес Лејкерс – 107: 123
Њу Орлеанс – Милвоки – 113: 130
Далас – Сан Антонио – 105: 112
Денвер – Минесота – 130: 107
Лос Анџелес Клиперс – Портланд – 104: 125.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска