Ласицкене: ИОЦ лажат со загриженоста за безбедноста на руските спортисти

Од:

Олимписката шампионка во скок во височина, Марија Ласицкене го критикуваше претседателот на Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ), Томас Бах поради дволичноста во објаснувањето зошто руските и белоруските спортисти не смеат да се натпреваруваат на интернационалните натпреварувања.

dobivaj vesti na viber

Ласицкене ова лето му прати отворено писмо на Бах, кој тврдеше дека забраната за настапот на руските и белоруските спортисти е направена поради заштитата на спортистите од непријателските реакции на интернационалните натпреварувања.

„Дволичноста на Бах е во тоа што тој вели дека е опасно за Русите и Белорусите да се натпреваруваат, но гледаме како тенисерите и тенисерките патуваат низ целиот свет без проблеми. Затоа само нека каже: ‘Вие сте Руси, вие сте одговорни за тоа што се случува и затоа сте казнети’. Не ни кажувајте дека не смееме да се натпреваруваме поради нашата безбедност. Зошто така?“, вели 29-годишната Ласицкене.

Таа исто така ја отфрли можноста да го смени руското државјанство за да може да се натпреварува.

„Не, тоа нема смисла. Дури и да сакам да го направам тоа, ќе пропуштам три години поради таканаречениот ‘карантин’. Првата причина зошто не сакам да менувам државјанство е тоа што сум Русинка, сум била и ќе бидам. Имам татковина, родена сум тука и сакам да се натпреварувам за Русија“, објаснува Ласицкене.

Извор: Топспорт