Ламело Бол избран за „руки“ на годината во НБА

Од:

Кошаркарот на Шарлот Хорнетс, Ламело Бол, е избран за најдобар дебитант во НБА лигата, станувајќи со тоа само третиот играч во историјата на овој клуб, кој ја освоил оваа титула, по Лари Џонсон (1991/92) и Емека Окафор (2004/05).

Деветнаесетгодишниот Бол освои 465 поени во гласањето на 99 спортисти и телевизиски куќи, завршувајќи во изборот пред Тајрис Халибартон (Сакраменто Кингс) и Ентони Едвардс (Минесота Тимбервулвс).

Третиот избор на Шарлот на минатогодишниот драфт, Бол имаше просек од 15.7 поени по натпревар, 6.1 асистенции и 5.9 скокови. Поради повреда на зглобот попушти многу натпревари, а кога се врати на теренот на крајот од март, во последните 11 натпревари просечно постигнуваше по 15 поени, со шест асистенции и 5.7 скокови.

Би можело да ве интересира

Од маалски баскет терени во Атина, до врвот на НБА – Грција горда на Јанис Адетокунбо

Ана Ололовска

Адетокунбо: Можев да одам во супер тим, но го избрав потешкиот пат до титулата

Ана Ололовска

Милвоки по втор пат во клупската историја ја освои шампионската титула во НБА

Ана Ололовска

ВИДЕО: Милвоки на чекор до титулата, направи „брејк“ во финалната серија

Милвоки израмни со Феникс во финалето на НБА

Ана Ололовска

Леброн и Рашфорд се најомразените спортисти во светот

Ана Ололовска