Лацио прими гол во 92. минута за реми кај Сампдорија

Лацио пропушти шанса да се израмни со својот градски ривал, Рома на врвот на италијанската Серија А, откако примија гол во 92. минута на „Мараси“ за Сампдорија да извлече 1:1 реми

Сергеј Милинковиќ-Савиќ во 28. минута од мечот фантастично го пронајде Чиро Имобиле, кому не му беше тешко да постигне гол, по што гостите ја контролира играта до 92. минута, кога Матија Габијадини го постигна првиот гол за клубот од Џенова оваа сезона за реми.

Удинезе, за кои Илија Несторовски остана на клупата, стигнаа до 1:0 победа над Фиорентина, додека Емполи и Верони одиграа 1:1. Вечерва Јувентус ја пречекува Специја, а Наполи игра со Лече.