„Л’Екип“ контра Меси за неговите 52 лета со приватен авион за само три месеци

Од:

Приватниот авион на Лионел Меси оставил во атмосферата јаглерод во само три месеци колку што просечниот Французин би го направил во 150 години, тврди спортскиот весник „Л’Екип“, критикувајќи ја аргентинската фудбалска ѕвезда за неговите неверојатни 52 лета од 1 јуни до 31 август.

Според „Л’Екип“, 30 од овие летови биле интерконтинентални, 14 преку Атлантикот, по што се испуштиле 1.502 тони јаглерод диоксид во атмосферата.

Нивните докази велат дека тој направил серија патувања помеѓу Аргентина и Америка, летајќи пет пати од Буенос Аирес до Мајами. Тој патувал и од Монтевидео, Уругвај до Мајами на 10 јуни, 22 јуни и 23 јуни, а имало и патувања до Бразил и секако, летови од Европа до Јужна Америка, како и неколку лета до Барселона, каде што уште има куќа.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Шпански медиуми: Меси ја изневерил сопругата со новинарка која ја следи репрезентацијата

Откриени резултатите-познато кој годинава ќе ја освои Златната топка

Главниот услов за враќање на Меси во Барселона е исполнет, одлуката останува на него

Меси го напушти теренот повреден, по него сета публика си замина

Предраг Петровиќ

Телохранителот на Меси месечно заработува цело богатство

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Се испотепаа пред стадион поради Меси, маж и жена со тупаници против двајца мажи