Квитова пред мечот со Барти: Веројатно земјената подлога и се допаѓа малку повеќе од мене

Од:

Дванаесеттиот светски рекет, Петра Квитова ги сподели своите очекувања за четвртфиналето на турнирот во Мадрид против Ешли Барти.

Резултатот на досегашните меѓусебни средби е 5:4 во нејзина корист, но на единствениот натпревар на земјена подлога, на Ролан Гарос 2012, таа освои само три гема.

– Игравме на земја, но тоа беше пред многу, многу години, така што не е важно. Таа знае како да игра на земја. Веројатно ја сака оваа подлога малку повеќе од мене. Мене пак, ми се допаѓа Мадрид. Па, којзнае? Играњето со Барти е секогаш многу тешко. Пред нас е одличен натпревар. Се радувам на утрешниот меч, изјави Квитова.

Австралиската тенисерка Барти е прва носителка на турнирот и во моментов прва на светската ранг-листа.

Би можело да ве интересира

Клајстерс: Викендов ќе се вратам на теренот

Ана Ололовска

Барти го освои вториот Грен слем турнир во кариерата

Ана Ололовска

Гаф е единствената тенисерка која сервираше со над 200 км на час на Вимблдон

Ана Ололовска

Сѐ е спремно за финишот на женскиот Ролан Гарос, финалистките првпат ќе си ги одмерат силите

Жарко Настоски

Андреску се повлече од турнирот во Стразбур поради проблеми со стомачните мускули

Ана Ололовска

Свјонтек без загубен гем триумфираше во финалето на мастерсот во Рим

Ана Ололовска