Кузмановски потпиша за Магдебург

Македонскиот ракометен репрезентативец, Филип Кузмановски (22) потпиша договор со германски Магдебург.

Бундеслигашот и официјално потврди дека го привлекол играчот на Еурофарм, кој до крајот на сезоната ќе остане во битолскиот тим.

Договорот со Магдебург е до 2022 година.

Тренерот на Магдебург, Бенет Вигерт изјави дека Кузмановски е флексибилен играч во нападот и одбраната и ќе биде големо засилување за тимот.

– Среќни сме што успеавме да ја побеиме конкуренцијата бидејќи тој беше во фокусот на многу големи клубови, изјави Вигерт, цитиран од сајтот на клубот.

Би можело да ве интересира

Македонските ракометарки поразени на Шампионатот во Литванија

Мартин Димов нов ракометар на Бутел

Ана Ололовска

Пановски го објави списокот за ракометарки за подготовки за Првенството во Италија

Брестовац го објави списокот на ракометари за СП У19

Ана Ололовска

Металург се засили со Мариќ

Хрватот Јотиќ потпиша за Еурофарм Работник

Ана Ололовска