Купот на Азија ќе добие нов шампион

Од:

Домаќинот од ОАЕ ја порази Австралија со 1-0 и го детронираше бранителот на титулата во четвртфиналето на Купот на Азија.

dobivaj vesti na viber

Пулените на италијанскиот стручњак Алберто Закерони, стигнаа до победа по груба грешка на Милош Дегенек во 68-та минута. Тој му врати лоша топка на голманот Мет Рајан, која Али Ахмед Мабут ја пресече во пеналтикот, го надмина голмаот на противникот и реализираше во празна мрежа. Австралијците имаа супериорност и создадоа повеќе позиции, но не успеаја да стигнат до гол.

ОАЕ ќе игра против Катар, кој порано денеска ја елиминираше Република Кореја со победа од 1-0.

Во другиот полуфинален натпревар, Јапонија ќе се соочи со Иран.

Би можело да ве интересира

Катар го освои Купот на Азија

Наум Локоски

ВИДЕО: Сирија доби пенал откако двајца нејзини играчи се судрија во шеснаесетникот

Наум Локоски