Куманово убедливо поразен во првиот финален натпревар од Библ лигата

Од:

Екипата на Куманово вечерва претрпе убедлив пораз на првиот финален натпревар од БИБЛ лигата од екипата на Берое, која беше домаќин на овој дуел.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Берое оствари триумф со убедливи 29 поени разлика, 84:55 (20:12; 26:13; 16:15 и 22:15).

Комплетната стартна петорка на екипата на Берое имаше двоцифрен број поени, а најефикасен со 25 беше Шејн Гибсон. Во редовите на Куманово најпрецизен со 14 поени беше Димитар Караџовски.

– Имавме проблем во организацијата на нападот во текот на целиот натпревар, а немавме ниту реализација на шутот за „тројка“ на потребното ниво. Притоа Берое ги казни сите наши грешки, изјави по дуелот тренерот на Куманово Марјан Србиновски.

Реванш финалниот натпревар се игра во вторник на 18 април во Куманово со почеток во 19 часот.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он