Куманово поразен од Пеќ во полуфиналето од БИБЛ лигата

Од:

Кошаркарите на Куманово вечерва претрпеа пораз на првиот полуфинален натпревар од БИБЛ лигата. Кумановчани беа совладани од екипата на Пеќ на гости со 83:79 (20:14; 18:18; 19:22 и 26:25).

dobivaj vesti na viber

Реванш дуелот се игра на 29.март во Куманово.

Екипата на Пеќ во најголемиот дел од натпреварот имаше предност. Најефикасен кај победникот беше Роберт Абрамовиќ со 22 поена, додека кај Куманово најпрецизен беше Јонел Браун со 33 поени.

Во второто полуфинале одиграно вчера Берое со 78:69 победи на гости кај Теодо.

Би можело да ве интересира

БИБЛ лига: ТФТ поразен на гостувањето во Приштина

А1он

БИБЛ: ТФТ со две победи се враќа од Бугарија

А1он

Убедлив пораз на ТФТ на гостувањето кај Ирони Нахарија

А1он

Втор пораз на Куманово во БИБЛ лигата

А1он

Стартна победа на ТФТ Скопје во БИБЛ лигата

А1он

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он