Кубанецот Реиние Табоада од Данкерк потпиша за Еурофарм Пелистер

Од:

Еурофарм Пелистер го претстави третото засилување за сезоната 2021/22. Нов член на битолскиот суперлигаш е кубанскиот репрезентативец Реиние Табоада Дранкет, кој доаѓа од францускиот Данкерк. Табоада се обрвза на договор на една сезона со опција за уште една и по завршувањето на сезоната во Франција се очекува негово доаѓање во Битола и официјална презентација.

Дваесет и тригодишниот Табоада роден е на втори јуни 1997 година, висок е 192 сантиметри и тежок 89 килограми и може подеднакво добро да игра како среден и како лев бек. Неговите настапи не останаа незабележани од пошироката јавност, бидејќи беше прогласен за најдобар млад ракометар во Португалија, а во последните две сезони е номиниран за најдобар млад ракометар во францускиот шампионат.

Сезонава во француското првенство Табоада одигра 24 натпревари и постигна 68 гола (2,83 гола по натпревар), а во целата своја кариера во Франција бележи 66 натпревари и 164 гола (2,48 гола по натпревар). Токму вчера реализираше пет гола во победата на Данкерк над Трембле со 28-23. Пред да дојде во Франција, Табоада настапуваше во португалската екипа Аванка, каде постигна 239 гола на 69 натпревари.

Табоада важи за еден од најдобрите кубански ракометари, има голем простор за напредок и во Битола доаѓа како важен елемент во тимот на Жељко Бабиќ за наредната сезона. Пред овој потпис, на Еурофарм Пелистер за следната сезона му пристапија Марко Кизиќ и Немања Обрадовиќ.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер го пречекува француски Ним на стартот на Европската лига

Еурофарм Пелистер ги дозна противниците за групната фаза во Лигата на Европа

Вардар подобар од Пелистер во првото големо дерби од Суперлигата

СЕХА: Еурофарм Пелистер елиминиран во четвртфиналето

Бабиќ: Одговорноста за поразот од Мешков Брест е моја

Ана Ололовска

Кизиќ потпиша тригодишен договор со Еурофарм Пелистер