Кристијано Роналдо го напушта Манчестер Јунајтед

Од:

Кристијано Роналдо со меѓусебен договор ќе си замине од Манчестер Јунајтед, соопштија од клубот.

Во соопштението на Твитер, клубот му се заблагодари за неговиот „огромен придонес во двaта периода минати на Олд Трафорд“.

„Клубот му се заблагодарува за неговиот огромен придонес на Олд Трафорд, постигнувајќи 145 гола на 346 натпревари и му посакува добро на него и на неговото семејство во иднина. Сите во Манчестер Јунајтед остануваат фокусирани на продолжување на напредокот на тимот под водство на Ерик тен Хаг и да работат заедно за да постигнеме успех на теренот“, велат од клубот.

Роналдо додаде: „По разговорите со Манчестер Јунајтед заеднички се договоривме предвреме да го завршиме нашиот договор.

„Го сакам Манчестер Јунајтед и ги сакам навивачите, тоа никогаш нема да се промени. Сепак, се чувствувам како вистинско време за мене да барам нов предизвик. На тимот му посакувам успех во остатокот од сезоната и во иднина“ рече Роналдо.

Би можело да ве интересира

Џорџина направи скандал: сопругата на Роналдo мора да плати казна

Предраг Петровиќ

Роналдо се изнапромашува, па го заби првиот гол за Ал-Наср од пенал

Горан Наумовски

Се знае колку Роналдо ќе заработува секоја секунда, минута, ден

Ал-Наср веќе закажале лекарски прегледи за Роналдо!

Ердоган: Роналдо ги поддржува Палестинците, поради тоа беше под политички санкции

Без емоции Јунајтед се прости со Роналдо