Креспо: Меси и да не го освои СП, тоа нема да ја намали неговата фудбалска големина

Од:

Поранешниот напаѓач на репрезентацијата на Аргентина, Ернан Креспо го сподели своето мислење за играта на напаѓачот на Барселона, Лионел Меси во националниот тим.

dobivaj vesti na viber

– Неправедно ќе биде ако Меси не стане светски шампион. Во принцип, фудбалот во извесна смисла го задолжи Меси. Сепак, дури и ако тој не стане светски шампион, ова нема да ја намали неговата величина. Цела Аргентина сака тој да го освои Светското првенство, а јас го сакам со сето срце, но ако тоа не се случи, тогаш Лионел нема да престане да биде одличен, изјави Креспо.

Меси учествуваше на четири светски првенства (од 2006 до 2018 година), а најблиску го трофејот беше во 2014 година кога Аргентина го освои второто место.

Би можело да ве интересира

Бонучи за можната пресметка со Португалија во баражот за СП: Роналдо знае дека ќе добие удари по нозете

Ана Ололовска

ФФМ доби 1.300 влезници за мундијалскиот бараж во Палермо

Ана Ололовска

Маскерано ја презема тренерската функција во репрезентацијата на Аргентина до 20 години

Ана Ололовска

Тренерско деби на Маскерано на клупата на Аргентина

А1он

Де Брујне не е против Мундијал на две години

Ана Ололовска

Меси може да игра со Уругвај и Бразил, тренира со репрезентацијата на Аргентина

Ана Ололовска