Краток историјат за Брендон Вуд во МЗТ

Од:

Раководството на сино – белите го прекина договорот со Американецот Брендон Вуд.

dobivaj vesti na viber

Црномурестиот кошаркар кој предизвика големо внимание кај фановите на клубот пред старот на сезоната, воопшто не ги исполни очекувањата.

Публиката, а очигледно и раководството на тимот, беше разочарана од неговите перформанси како на тренинзите така и на неколкуте натпревари кои се одиграа последниве недели.

Брендон Вуд кој беше најавен како големо засилување за претстојната сезона во АБА-лигата, од денеска и официјално не е веќе член на „металците“, а управата и стручниот штаб ќе го насочат своето внимание кон ангажман на нов странски кошаркар на позициите „еден“ и „два“.

Американецот Вуд беше најавен како суперзасилување, со просек од 8,9 поени по меч на универзитетот Мичиген Стејт, но се покажа како лош избор на тренерот Александар Тодоров и на раководството на МЗТ Скопје.

Би можело да ве интересира

Нена Трајчевска направи трансфер во Шпанија

Македонија загуби од Хрватска и испадна од елитата

Прва победа на У-18 репрезентацијата во Измир, утре против Хрватска за опстанок во елитата

Ненад Димитријевиќ ќе заработи половина милион евра за една сезона во Уникс Казан

Младите кошаркари поразени од Израел на ЕП до 18 години во Измир

Јончевски е новиот селектор на кошаркарската репрезентација