„Кралот“ и Лејкерси сигурно чекорат кон финалето на НБА

Од:

Л.А. Лејкерс се на побед од големото финале во НБА, но добро знаат дека Денвер веќе двапати стигна заостанување од 1-3 во серијата.

Нагетси ќе се обидат да направат вакво нешто по трет пат, откако загубија со 108:114 во натпреварот бр.4 во серијата и повторно се „потпрени до ѕидот“.

Ентони Дејвис и Леброн Џејмс одиграа силен натпревар, но севкупно Лејкерси доминираа, добро се справија во скоковите и имаа предност од 25:4 во поени од втора шанса.

„Кралот“ постигна 26 поени, 9 скока и 8 асистенции, беше одличен во одбраната и реализираше клучни пенали во последниот период. Ражон Рондо додаде 11 поени и 7 асистенции од клупата.

Големиот проблем на Денвер беше што Јокиќ никогаш не влезе во игра откако брзо насобра лични грешки. Србинот остана со 16 поени и 7 скока и во оваа ситуација неговиот тим не можеше да се надева на успех.

Би можело да ве интересира

Неколку НБА тимови покажуваат интерес за Блејк Грифин

Ана Ололовска

Бјоркгрен нов тренер на Индијана

Ана Ололовска

Кер: Династијата Булс заврши 98 година со причина, се собра многу замор

Ана Ололовска

Батлер тренира на јахта среде океан

Ана Ололовска

Леброн ќе му ја даде 23-ката на Ентони Дејвис и ќе настапува со бројот 6

Ана Ололовска

Мајами може да го ангажира Милсап доколку Краудер го напушти тимот

Ана Ололовска