„Кралевите“ го торпедираа Селтик, Лајпциг со слатка одмазда кај Шахтјор за осминафинале

Од:

Актуелните шампиони од Лигата на шампиони, Реал Мадрид го потврдија првото место во групата Ф во Лигата на шампинионите со убедливата 5:1 победа над Селтик, додека РБ Лајпциг со одмазничка 4:0 победа на гости кај Шахтјор во Полска, го осигура второто место и пласман во осминафиналето на ЛШ.

По домашниот 1:4 пораз од Шахтјор во првото коло, шансите на Лајпциг за пласман во осминафиналето беа минимални, но со фантастичната 3:2 победа над Реал во минатото коло, тие требаа само да не загубат од украинскиот тим за сигурно второ место. Наместо ова тие стигнаа до доминантна победа. Кристофер Нкунку го отвори резултатот во 10. минута, за во второто полувреме да паднат уште три гола преку Андре Силва (50.), Доминик Собослаи (62.) и автоголот на Бондар (68.).

На „Сантијаго Бернабеу“, првото полувреме беше одбележано со пенали – Реал искористи два, преку Модриќ (6.) и Родриго (21.), додека обидот на Јурановиќ за Селтик во 35. минута заврши во рацете на Тибо Куртоа. Марко Асенсио во 51. минута и Винисиус Жуниор во 61. минута најавија катастрофа на шкотскиот клуб, пред Феде Валверде да зголеми на 5:0 во 71. минута. Утешителен гол за Селтик постигна Жота во 82. минута од мечот.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Реал испратил понуда за Гвардиол

Винисиус го продолжи договор со Реал

Азар за три години во Реал не одиграл ниту една минута против Барселона

„Дајте му ја Златната топка на Бензема“

Мартинез: Азар беше во ноќен клуб пред поразот од Холандија

Себаљос бесплатно се сели во Милан