Костадинов нов член на полски Пјаст Гливице

Од:

Полскиот прволигаш Пјаст Гливице е новиот клуб на македонскиот фудбалски репрезентативец Тихомир Костадинов, кој потпиша договор до лето 2025 година.

dobivaj vesti na viber

Костадинов изминатите четири сезони настапуваше за словачки Ружемберок, во чиј дрес одигра 104 натпревари и постигна 11 голови.

Новиот клуб на 25-годишниот македонски играч за врска во својата историја има една шампионска титула, во сезоната 2018/19, а во тековното полско првенство во моментов е на 12. место со 23 бодови.

– За мене ова беше лесна одлука и чекор напред во мојата кариера. Пјаст е голем клуб и полската Екстракласа е силна лига. Доаѓам во клуб кој не така одамна го освои шампионатот. Сакам да постигнувам голови за клубот и да помогнам во следните натпреварите, порача Костадинов во изјава за клупскиот сајт на полскиот прволигаш од Гливице.

Би можело да ве интересира

Имплементација на Европската конвенција за човекови права од Полска: Извештај на генералниот секретар на Советот

А1он

Асошиејтед прес отпушти новинар поради погрешна вест за инцидентот во Полска

Горан Наумовски

ВИДЕО: „Не сакам војна со Русија“, им кажал полскиот претседател на комичари кои лажно му се претставиле како Макрон

А1он

Политико: Полска е на пат да стане најголемата воена сила во Европа

А1он

Полското обвинителство нема да дозволи украинско учество во истрагата за ракетниот инцидент

А1он

Германски ПВО системи „Патриот“ ќе бидат распоредени долж полската граница кон Украина

А1он