Косовски амбасадор до Ѓоковиќ: Примитивец, заостанат балкански националист

Од:

Претставникот на приштина во Бугарија, Едон Цана го коментираше на Твитер начинот на кој српките тенисери ја прославуваа победата на АТП купот во Австралија.

dobivaj vesti na viber

-По маршот на Дрина, продолжија со Косово. Можеш да бидеш АТП победник, но остануваш примитивец, заостанат и обичен балкански националист и шовинист. Не е случајно што Новак Ѓоковиќ е најмалку саканиот шампион во историјата, напиша Цана.

На ова регираше директорот на канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ кој оцени дека омразата која ја изразува претставникот на Косово кон спортистите, го открива карактерот на тие шти ја изразуваат.

-На Новак Ѓоковиќ кој потекнува од Косво и Метохија, сакаат да му забранат да се гордее со своето потекло само затоа што е Србин. Омразата кон спортист кој покажал дека не поднесува омраза, шовинизам и граници меѓу луѓето најдобри го открива карактерот на тие што ја изразуваат, напиша Ѓуриќ на Твитер.

Би можело да ве интересира

Запленети 70 килограми хероин и упасени десет лица во Косово

Албанија ќе лобира за прием на Косово во Советот на Европа

Ана Ололовска

Контингент на Безбедносните сили на Косово на меѓународна вежба на НАТО во Германија

Ана Ололовска

АТП го казни Вимблдон поради руските и белоруските тенисери

Предраг Петровиќ

Градоначалникот на Приштина му го додели „Клучот на градот“ на црногорскиот претседател Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Гуцати и Харадинај осудени на 4,5 годи затвор поради попречување на судски процес и заплашување сведоци

Катерина Павлова-Николовска