Кошаркарската федерација ја доби салата „Кале“ во трајно владеење

Од:

Кошаркарската федерација на Северна Македонија од денеска ја доби на користење голема сала на СРЦ „Кале“. Ова не заедничка прес-конференција го соопштија раководството на федерацијата и претставници на Владата.

Првиот човек на КФСМ, Перо Антиќ се заблагодари на Владата и изрази задоволство од тоа што федерацијата добива своја сала.

– Во нашата програма стои дека акцент ќе ставиме на обезбедување услови за младите кошаркари. Презадоволен сум што конечно добиваме своја сала во која младите ќе можат да работат 24 часа 365 дена во годината, изјави Антиќ

Советникот за спорт во Владата на Северна Македонија, Даниел Димевски рече дека се прават напори и другите спортски федерации да добијат свои терени, а го најави и почетокот на изградбата на Домот на спортовите.

– Ова е едно од клучните наши заложби да спортските објекти ги дадеме на користење на спортските субјекти. Ќе има и други објекти кои ќе се доделат на федерациите. До крајот на неделата ќе имаме уште едно изненадување, нов сопственик ќе добие уште еден круцијален објект и се во насока на тоа објекти кои со години талкале да се најдат во вистински раце, потенцира Димевски.

Предвидено е салата во СРЦ „Кале“ да биде своевиден дом на репрезентациите, почнувајќи од младинските категории па се до сениорската.

Што се однесува до канцеларијата на КФСМ и натаму останува на старите простории, се до изнаоѓање на соодветни поголеми, но и тоа би било привремено решение до конечната изградба на Домот на спортовите.

Би можело да ве интересира

Делегација од Кошаркарската федерација на РС Македонија го посети кошаркарскиот клуб „Крива Паланка”

Ана Ололовска

Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ

Ана Ололовска

Радуловиќ повеќе не е тренер на Вардар

Ана Ололовска

Даскаловски нов тренер на МЗТ Скопје Уни Банка

Ана Ололовска

Ѓуроски не останува во Евре

Ана Ололовска

Антиќ: Се трудиме да обезбедиме што повеќе клубови да излезат на меѓународна сцена

Ана Ололовска