Кошаркаркарите стигнаа до победа на турнејата во САД

Од:

Кошаркарската репрезентација на Македонија ноќеска го победи комбинираниот универзитетски состав од Атланта со 97:87. Ова беше втор дуел на македонската репрезентација која се наоѓа на турнеја на американскиот континент со универзитетскиот состав од Атланта. Во првиот натпревар одигран пред два дена победија домаќините со 81:79.

Тодор Гечевски со 22 поени повторно беше најефикасен во нашиот состав, а според реализацијата се истакнаа и Дамјан Стојановски со 15 поени, Предраг Самарџиски со 14, како и Перо Антиќ, Ѓорѓи Чековски и Војдан Стојановски кои завршија со по 10 постигнати поени.

Репрезентацијата синоќа се комплетираше со приклучувањето на Лестер Бо Мекејлеб, кој иако не настапи на мечот против универзитетскиот тим, ќе биде на располагање на селекторот Марјан Лазовски за претстојните пријателски натпревари во Порторико.

Репрезентацијата на Македонија денеска заминува за Порторико каде в среда и четврток ќе ги одигра двата последни пријателски натпревари од подготовките против домашната репрезентација. Веднаш по нивното завршување, македонските репрезентативци ќе заминат во Каракас на предолимпискиот турнир.

Би можело да ве интересира

Србинот Лукиќ нов селектор на руските кошаркари

А1он

Олимпијадата во Бризбејн ќе чини пет милијарди австралиски долари

Олимпискиот оган од Атина замина за Пекинг за Зимските олимписки игри

Катерина Павлова-Николовска

ЗОИ: Утре ќе биде запален олимпискиот оган

Ана Ололовска

ФМП Академија го доби „македонското дерби“ на стартот на БИБЛ лигата

А1он

Жалгирис го назначи Јуре Здовц на функцијата главен тренер

Ана Ололовска

Leave a Comment

six + seventeen =