Копа Америка ќе има нов шампион!

Од:

Перу го порази шампионот Чиле со 3:0 и се пласираше во финалето на Копа Америка, каде што ќе се соочи со домаќинот Бразил.

„Инките“ одиграа тактички совршен натпревар и не му оставија шанси на фаворизираниот тим на Чиле.

Едисон Флорес и Јошимар Јотун постигнаа до пауза, а ветеранот Хозе Паоло Гереро реализираше во додаденото време.

За Перу ова ќе биде првиот финален натпревар на турнирот од 1975 година, кога ја освои титулата.

Чиле е владетел на Јужна Америка од 2015 година, откако триумфираше во последните две изданија на турнирот, но овојпат нема да учествува во дуелот за тофејот.

Би можело да ве интересира

Бразил ја освои Копа Америка

Ана Ололовска

КОНМЕБОЛ со одговор до Меси

Аргентина трета на Копа Америка, Меси одби да го земе медалот

Татјана Ташкова

Гласини за оставка на Тите пред финалето на Копа Америка го потресе Бразил

Ана Ололовска

Аргентина побара запис од разговорот на судијата и видео асистентот во натпреварот со Бразил

Ана Ололовска

Скалони и Меси остануваат во репрезентацијата и покрај поразот од Бразил

Ана Ололовска