Конте за расизмот: Италија стана многу полоша во последните три години

Од:

Тренерот на Интер, Антонио Конте, пред дерби натпреварот со градскиот ривал Милан, го спореди проблемот со расизмот во Англија и Италија.

– Расизмот е многу сериозен проблем во Италија. Во текот на изминатите три години, Италија стана многу полоша. Целата оваа ситуација може да ја научи следната генерација да мрази и да се занимава со насилство. Работев во Англија, така што таму, дури и за обидот да направам расистички навреди, можат да ме стават во затвор. Во Италија навивачите одат на стадион единствено заради навреда. Би било убаво да се видат навивачите да присуствуваат на игри за да го поддржат својот тим. Децата треба да ги научат вистинските работи, а не да гледаат непријателска атмосфера, вели Конте во изјава за „Спорт Италија“.

Натпреварот од 4. коло на италијанскиот шампионат Милан – Интер е закажан за вечерва во 20:45 часот.

Би можело да ве интересира

Игуаин и Сари склучиле пакт

Ана Ололовска

Американска компанија сака да ја купи Рома

Ана Ололовска

Лацио е подготвен да го продаде Милинковиќ-Савиќ

Ана Ололовска

Ибрахимовиќ очекува да се опорави за натпреварот со Јувентус

Ана Ололовска

Интер бара за Лаутаро 90 милиони евра и играч, последната понуда на Барса е 60 ​​милиони плус Видал и Семедо

Ана Ололовска

Претседателот на Фудбалската федерација на Италија се надева дека навивачите ќе се вратат на стадионите во јули

Ана Ололовска