Конте може да го напушти Интер, кандидат за замена е Алегри

Од:

Интер може да остане без тренерот Антонио Конте, јавуваат италијанските медиуми.

Претходно, фудбалскиот стручњак јавно го критикуваше раководството на Интер.

– Мора да се развиваме и подобриме во сите области, вклучително и надвор од теренот. Голем клуб мора да ги заштити своите играчи повеќе. Ќе разговараме за сè на крајот на сезоната. Треба да се сретнам со претседателот, а тој сега е во Кина, изјави Конте.

Со месеци голтаме ср.ње и немавме заштита. Проблем ми е што имам визија и го гледам патот по кој треба да одиме, знам што треба да правиме. Го видов пред некој ден интервју што Лусијано Спалети го даде во Интер во 2017 година. Сега е 2020 година и ништо не се смени, посочи Конте.

Според „Sky Sport Italia“, управата на клубот не е задоволна од ваквите зборови. Управителите чувствуваат дека ја покажале својата амбиција со поканување на Конте и потпишување нови играчи како што е Ромелу Лукаку. Покрај тоа, клубот смета дека е доволно толерантен кон испадите на тренерот на тренерот и ги толерираше без да се меша. Сепак, тимот не успеа да стане шампион, завршувајќи на второто место во Серија А, и беа елиминирани од Лигата на шампионите по групната фаза.

Изворот посочува дека ќе биде тешко партиите да постигнат разбирање по ова, а тренерот веројатно ќе замине по првата сезона со тимот. Само успешниот настап на тимот во Лигата на Европа може да промени нешто. На 5 август, Интер ќе игра во 1/8 финалето против Хетафе. Исто така, се соопштува дека најверојатен кандидат за тренерската позиција е Масимилијано Алегри.

Би можело да ве интересира

Пирло со триумф дебитира на клупата на Јувентус

Ана Ололовска

Суарез можеби нема да се пресели во Јувентус, тој нема време да добие државјанство

Ана Ололовска

Видал пристигна во Милано

Ана Ололовска

Пандев со гол ја започна сезоната во Серија А

Ана Ололовска

Интер ќе даде 1 милион евра на Барселона за Видал

Ана Ололовска

Каљари сака да го врати Наинголан

Ана Ололовска