Конор Мекгрегор е најплатениот спортист во светот, лани заработил 180 милиони долари

Од:

Ирскиот ММА борец Конор Мекгрегор е најплатен спортист во глобални рамки во изминатите 12 месеци, со инкасирани вкупно 180 милиони долари, објави денеска економскиот магазин „Форбс“.

Дури 158 милиони долари Мекгрегор ги заработил надвор од рингот и со тоа стана само третиот активен спортист, по тенисерот Роџер Федерер и голферот Тајгер Вудс, со заработени повеќе од 70 милиони долари од вонспортски активности.

Границата од 100 милиони долари, според заработката за последните 12 месеци, ја минале и капитенот на шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона, Лионел Меси (130), напаѓачот на италијанскиот клуб Јувентус, Кристијано Роналдо (120) и Дак Прескот (107.5) од американската НФЛ лига.

Би можело да ве интересира

Манчестер Јунајтед го продаде Еланга

Предраг Петровиќ

Трка со совладување пешадиски препреки во Леуново

Ана Ололовска

„Спорт за сите“ – Спортски саем во Скопје

Ана Ололовска

Препорака до радиодифузерите најдоцна до 31 декември да воведат коментирање на македонски и на албански јазик

А1он

Косовски министер за спорт: Наскоро одлука за забрана на српски паралелни спортски активности

А1он

На масовните натпревари и маратоните во Грција само пет проценти од учесниците може да бидат невакцинирани

А1он