КОНМЕБОЛ и предложи на УЕФА да биде домаќин на натпревар помеѓу Аргентина и Италија

Од:

Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) ја покани Европската асоцијација (УЕФА) да одржи натпревар помеѓу репрезентациите на Аргентина и Италија.

Аргентина го освои Купот на Америка пред два дена, додека Италија стана европски шампион.

КОНМЕБОЛ верува дека таков натпревар ќе стане традиционален „дуел на шампионите“.

Поради проблеми со календарот, исклучително е тешко да се организира ваков натпревар во 2021 година.

Средбата може да се одржи во 2022 година, пишува новинарот на „TyC Sports“, Цезар Луис Мерлот.

Би можело да ве интересира

Познат составот на групите во УЕФА Конференциската лига

А1он

Жоржињо и Путељас најдобри во избор на УЕФА

А1он

Одреден составот на групите во Лигата на шампиони

А1он

Кјаер и осуммина лекари ја примија наградата на УЕФА

А1он

ЛШ: Јанг Бојс, Бенфика и Малме во европската елита

Ана Ололовска

УЕФА ги номинира претендентите за награди во ЛШ за сезона 2020/21

А1он