КОНМЕБОЛ ги одложени мартовските квалификации за СП 2022

Од:

Фудбалската конфедерација на Јужна Америка (КОНМЕБОЛ) донесе одлука за одложување на квалификациските натпревари во март 2022 година, објави прес-службата на организацијата.

Тренери на голем број европски клубови изјавија дека не сакаат да ги ослободуваат своите играчи во своите репрезентации поради ограничувањата за преминување на границите низ целиот свет, предизвикани од пандемијата на коронавирус.

Претходно, една од опциите беше одржувањето на натпреварите на селекциите од Јужна Америка во услови на таканаречениот „меур“ во еден од европските градови.

Би можело да ве интересира

Пенал по само пет секунди во африканските квалификации за СП 2022, најбрз во историјата

Ана Ололовска

Франција ја продолжи низата без победа, Данска со максимален ефект во мундијалските квалификации

Ана Ололовска

Јужноамериканците бараат да се промени работата на ВАР

Ана Ололовска

КОНМЕБОЛ и предложи на УЕФА да биде домаќин на натпревар помеѓу Аргентина и Италија

Ана Ололовска

Само вакцинирани навивачи на Мундијалот 2022 во Катар

Ана Ололовска

Финалето на Купот на Америка ќе се игра на „Маракана“

Ана Ололовска