Комплетирано 2. коло во квалификациите за Евробаскет 2015

Од:

Во тек се квалификациите за кошаркарското Европско првенство 2015, а а веќе се одиграни првите две кола.

Македонија по домашната победа над Белгија и синоќешниот успех на гостувањето кај Данска е една од шесте репрезентации со две победи.

Постигнати резултати во 2.коло и табели по групи:

А група: Велика Британија – Босна и Херцеговина 67:80. Исланд слободен.
Табела: БиХ 2, бода Исланд 2, Велика Британија 2.

Б група: Црна Гора – Бугарија 70:64 и Холандија – Израел 57:66.
Табела: Црна Гора 4, Израел 3, Холандија 3, Бугарија 2.

Ц група: Луксембург – Полска 61:113 и Австрија – Германија 64:77 .
Табела: Полска 4, Германија 3, Австрија 3, Луксембург 2.

Д група: Данска – Македонија 75:81 и Белгија – Белорусија 71:57.
Табела: Македонија 4, Белгија 3, Белорусија 3, Данска 2.

Е група: Чешка – Португалија 89:53 и Унгарија – Грузија 74:73.
Табела: Унгарија 4, Грузија 3, Чешка 3, Португалија 2.

Ф група: Летонија – Словачка 86:66 и Романија – Шведска 77:72.
Табела: Летонија 4, Романија 4, Шведска 2, Словачка 2.

Г група: Русија – Италија 63:65. Швајцарија слободна.
Табела: Италија 2, Швајцарија 2, Русија 2.

Би можело да ве интересира

Кошаркарската ѕвезда Бритни Грајнер е префрлена од затвор во руска казнена колонија

Горан Наумовски

Американката Мерит Хемпе доби македонски пасош и ќе ја засили нашата репрезентација

Партизан демантира дека преговара со Кампацо

ВИДЕО: Кошаркарки на Мали се истепаа во микс-зоната додека Србинка даваше изјава

Полјаците ги „спакуваа“ Дончиќ и Словенците!

Фонтекио „трагичар“ на Италија, Французите во полуфинале на Евробаскетот