Комплетирани четвртфиналните пресметки на ЕП во одбојка

Од:

Познатите се последните два патника во четвртфиналето на Европското одбојкарско првенство, откако Чешка вечерва приреди големо изненадување совладувајќи ја Франција со 3:0, а претходно денеска Словенија беше подобра во соседското дерби против Хрватска со 3:1.

Првите четвртфинални дуели се на програмата утре кога Холандија за противник ја има Србија (17:30 часот), додека кодомаќинот Полска ќе игра против Русија (20:30).

Преостанатите две четвртфинални двојки ги сочинуваат Чешка – Словенија и Италија-Германија.

Би можело да ве интересира

Македонските одбојкари со максимални пет порази го завршија ЕП 2021

А1он

Четврт пораз за македонските одбојкари на Европското првенство

А1он

Втор пораз за македонските одбојкари на Европското првенство 2021

А1он

Македонските одбојкари со пораз од домаќинот Финска го почнаа Европското првенство

А1он

Николиќ со две промени во однос на ЕП во Љубљана

А1он

Македонските јуниори поразени од Бугарија на одбојкарската Балканијада

Жарко Настоски