Компанија за енергетски пијалаци го тужи Торонто за плагијат

Од:

Производителот на енергетските пијалаци „Монстер Енерџи“ Енстер Енерџи го тужи финалистот во НБА Торонто Репторс.

Тужбата била поднесена во 2015 година, а во јавноста се обелодени пред некој ден.

Тужителот тврди дека продал стоки вредни милијарди долари под неговото лого, а амблемот Торонто е плагијат.

Амблемот на „Монстер Енерџи“ беше дизајниран во 2002 година, додека Торонто го користи новото лого од 2014 година.

Сепак, во „репторс“ тврдат дека користеле гребнатини од диносауруси како елементи на логото уште од 1994 година.

Би можело да ве интересира

Новата НБА сезона ќе почне на 22 октомври

А1он

Вокер го смени Ирвинг во Селтикс

Ана Ололовска

Миротиќ одбил 45 милиони долари од Чикаго, за да заигра за Барса

Ана Ололовска

Си Џеј Мекалум продолжува со Портланд за договор вреден 100 милиони долари

Ана Ололовска

Бостон го привлече слободниот агент Тако Фол

Ана Ололовска

Гасол ќе ја продолжи кариерата во Портланд

Ана Ололовска