Коларов ја заврши кариерата

Од:

Српскиот фудбалер Александар Коларов ја заврши играчката кариера.

dobivaj vesti na viber

Долгогодишен српски репрезентативец, своевремено и капитен, на 37 години одлучил да ги закачи копачките на ѕид.

За репрезентацијата одигра 94 натпревари, играјќи на две светски првенства, во 2010 и 2018 година.

Професионалната кариера ја започна во Чукарички во 2004 година, од кој две години подоцна се пресели во ОФК Београд.

Од Карабурма замина на Апенините каде три сезони го носеше дресот на Лацио, а игрите во вечниот град му го донесоа најголемиот трансфер во кариерата.

Тоа беше патување во Манчестер Сити, каде што помина седум години, освојувајќи две Премиер лиги, два ФА Купа, два Лига Купа и еден Комјунити Шилд.

Тој се врати во Вечниот град во 2017 година, овојпат го носеше дресот на Рома, во кој мина три сезони, пред да се пресели во Интер, со кого летово му истече договорот.

Би можело да ве интересира

Марко Асенсио бара излез од Реал Мадрид

Бесар Гуџуфи потпиша четиригодишен договор со Бешикташ

Севилја и Баерн го договориле трансферот на Нианзу

Повредата на Ди Марија не е сериозна

Фројлер во Нотингем Форест

Тодор Тодороски промовиран во Сумгајт