Кој ќе биде шампион на Европа?

Од:

На „Олимпискиот Стадион“ во Киев вечерва се игра финалето на 14.то Европско првенство во фудбал – финалисти се репрезентациите на Шпанија и на Италија. И двете репрезентации досега ја имаат освоен титулата најдобар на Стариот континент.

Шпанија покрај тоа што е актуелен шампион (ЕП 2008) има триумф и во далечната 1964 година, а и пораз во финалето во 1984 година. На последните три големи натпреварувања „црвенната фурија“ нема примено гол во елиминациските натпревари, а на овој шампионат единствено Италија во натпревар од 1.коло од групата ја затресе мрежата на Икер Касиљас.

Италија вечерва ќе го игра третото финале. „Азурите“ имаат една титула од 1968 година, а финалисти беа 2000 година кога загубија од Франција.

Овие две репрезентации на 10 јуни во Гдањск одиграа натпревар кој заврши 1:1, а головите ги постигнаа Антонио Ди Натале за Италија и Цеск Фабрегас за Шпанија.

Досега на еврошампионатите заедно имаат одиграно три дуели: Шпанија – Италија 0:0 (ЕП 1980 – групна фаза); Шпанија – Италија 0:1 (ЕП 1988 – групна фаза) и Шпанија – Италија 0:0 – 4:2 пенали (ЕП 2008 – четвртфинале).

Судија на финалето од ЕУРО 2012 ќе биде Педро Проенса од Португалија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Жедната страна на ЕУРО 2012

Ана Ололовска

Балотели заслужува неколку шлаканици

Ана Ололовска

Шпанскиот крал ги пречека европските шампиони

Ана Ололовска

Пред натпреварот со Германија, Балотели ја чул најдобрата вест во животот!

Ана Ололовска

Бакнеж за насловна страна

Ана Ололовска

ФОТО: Како се славеше победата на Шпанија

Ана Ололовска

Leave a Comment

2 × 3 =