Кочов: Ловќен е фаворит, бидејќи игра на домашен терен

Од:

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓи Кочов, во пресрет на вечерашниот дуел од кошаркарската АБА 2 лигата со Ловќен, фаворитската улога ја препушти на црногорскиот тим.

– Против себе ќе имаме квалитетна екипа, која е посебно опасна на домашен терен и која има искусни играчи на сите позиции. Фактот што Ловќен игра пред своите навивачи го прави овој тим фаворит на мечот. Но, ги знаеме нивните силни и слаби страни и подготвени сме да дадеме максимум за да стигнеме до победата. Очекувам индивидуална одговорност од моите играчи, изјави Кочов за веб-страницата на регионалното натпреварување.

Натпреварот Ловќен – МЗТ Скопје Аеродром се игра вечер од 18 часот во Цетиње.

МЗТ Скопје е втор со осум победи и два пораза, Ловќен е во долниот дел на табелата со четири победи и шест порази.

Би можело да ве интересира

МЗТ ќе се жали на ригорозната казна од АБА-лигата

Ана Ололовска

АБА 2 лига: Сплит му нанесе петти пораз на МЗТ Скопје во сезоната

Ана Ололовска

МЗТ Скопје казнет од АБА со 15 илјади евра и еден меч без публика

Ана Ололовска

Кочов: Пред сезоната Сплит беше мој фаворит за највисок пласман

Ана Ололовска

АБА 2: МЗТ Скопје ја реши Сутјеска

А1он

МЗТ Скопје немоќен во Чачак

Ана Ололовска