Клоп: Време е Ливерпул да ја освои Премиер лигата

Од:

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп смета дека неговиот клуб оваа сезона може да ја освои првата титулата, откако постои Премиер лигата.

dobivaj vesti na viber

Тимот на Ливерпул последен пат беше шампион на Англија во 1990 година, две години пред формирањето на Премиер лигата.

– Ние сме тука. Ние сме сегашната генерација. Колку и да ги сакаме и почитуваме играчките од минатото кои го создадоа клубот, ние не можеме да ја вршиме нивната работа. Ние мора да си ја завршиме нашата работата. Да се обидеме да го направиме тоа. Ние сме доволно добри за такво нешто и овој клуб е доволно голем за таков успех, изјави Клоп.

Германскиот експерт верува дека Ливерпул ги има сите услови за да ја освои титулата.

– Имаме сопствениците какви што ни требаат. Од нашиот клуб никој не мора да си замине поради пари. Не сме клуб кој најдобро ги плаќа играчите, но можеме да ги платиме доволно за да дојдат и останат. Во овој момент во Ливерпул се е фантастично и ние треба да го користиме тоа. Иднината е светла, но ајде да се обидеме да ја освоиме титулата, дополни германецот.

По седумнаесет одиграни кола Ливерпул е на второто место на табелата со шест бода помалку од водечкиот Челзи. Можноста за нови бодови Ливерпул ќе ја има веќе во вторник кога на домашен терен го пречекува составот на Стоук.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Крос се изнервира од новинар: Имаше 90 минути и смисли вакви две п*срани прашања

Геце признава: Згрешив што не отидов во Ливерпул

А1он

Ливерпул бара одложување на полуфиналето на Лига купот против Арсенал поради коронавирус

А1он

Вајналдум може да се врати во Ливерпул

Ландов

Ливерпул може да го добие Холанд во летниот трансфер период

А1он

Клоп: Ливерпул нема да се засилува со невакцинирани фудбалери