Клоп во Салах гледа најдобар фудбалер во светот

Од:

Тренерот на премиерлигашот Ливерпул, Јирген Клоп, оцени дека според актуелната форма неговиот фудбалер Мохамед Салах е најдобар играч во светски рамки.

Клоп ја изнесе оваа оценка по саботниот триумф на Ливерпул над Ватфорд од 5-0 во кој египетскиот напаѓач постигна гол и запиша две асистенции. За Салах тоа беше 10 гол сезонава во Премиер лигата, запишувајќи се во листата на стрелци на последните осум натпревари на Ливерпул.

– Неговата игра на натпреварот беше одлична. Додавањето при првиот гол беше фантастично, а вториот гол беше нешто посебно. Тој е топ играч, тоа сите го гледаме. Кој е подобар од него? Не мораме да разговараме за тоа што Меси и Роналдо направија за фудбалот, ниту за нивната доминација. Но во моментов, Салах е најдобриот, изјави Клоп.

Би можело да ве интересира

Рангник: Јас сум повеќе од среќен и позитивно изненаден

Ана Ололовска

Рангник: Повик од Јунaјтед не се одбива

Ана Ололовска

Роналдо го воодушеви фудбалскиот свет со апсолутен рекорд според постигнати голови

Ана Ололовска

Рангник чека работна дозвола да дебитира на клупата на Јунајтед

А1он

Саутгејт го продолжи договорот со Англија до 2024 година

Ана Ололовска

Покетино подготвен да дојде на тренерското место во Манчестер јунајтед следното лето

Ана Ололовска